Sigara Tabakası, Çakmaklı Sigara Tabakası

HGS Numara Sorgulama

30 Ağustos 2018
  1. HGS Nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi olarak bilinen HGS, Türkiye içerisindeki tüm Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişlerinden alınan geçiş ücretlerinin geçmişten günümüze kadar gelen biletli gişelerden alınması yerine radyo frekansı ile tanımlama sistemi üzerinden biletsiz ya da temassız şekilde sürücülerden tahsil edilmesi sistemidir.

  1. HGS ile ilgili sorular için nereye başvurulabilir?

HGS hakkında bilgi edinmek, HGS numarasını sorgulamak, başvuru yapmak için hgs@kgm.gov.tr mail adresine e-posta gönderebilirsiniz.  03128010404 – 03128010505 – 03128010606 numaralı faks numaraları veya 08504606060 Çağrı Merkezi üzerinden başvuru yapılmalıdır.

  1. HGS nereden alınır?

HGS’ler PTT’den ve bankalardan alınabilmektedir.  PTT, HGS’yi ücretli verir fakat bankalar mevduat sahibi ya da kredi kartı olanlara herhangi bir ücret talep etmeden verebilmektedir. Bunun yanında E-Devletten de HGS bilgilerinizi sorgulayabilir işlem yapabilirsiniz.

  1. HGS bakiye yükleme işlemi nasıl yapılır?

Öncelikli olarak HGS numarası ile HGS bakiye yüklemeden önce bakiyenizi öğrenme işleminizi PTT şubelerine giderek yapabildiğiniz gibi PTT’nin resmi web sitesine giriş yaptıktan sonra da öğrenebilirsiniz. Bu işlemi E- Devlet kapısı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ise E- Devlet şifresine sahip olmanız yetecektir bunun için PTT şubelerinden E- Devlet şifresi alabilirsiniz.

  1. HGS kartına bakiye nasıl yüklenir?

PTT şubelerine giderek nakit para ile HGS kartınıza yükleme yapmak istediğinizi söyleyip PTT çalışanlarının size yardımcı olmalarını isteyebileceğiniz gibi PTT şubelerinde bulunan Yüklematikler sayesinde HGS Bakiye yükleme işlemlerini daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

HGS geçiş sistemini çok sık kullanıyorsanız anlaşmalı bankalara vereceğiniz talimat ile HGS hesabınızdaki bakiyenin azalması durumunda banka hesaplarınızdan ya da kredi kartı hesaplarınızdan otamatik yükleme gerçekleşebilir.

Bunun yanı sıra yakın yerlerde bulunan benzin istasyonlarında ya da marketlerde yükleme işleminizi gerçekleştirilebilirsiniz. Bu işlemi PTT’nin resmi sitesinden ve E- Devlet sistemi üzerinden de rahatlıkla ve güven içerisinde gerçekleştirebilme imkanınızda bulunmaktadır. Ayrıca telefon operatörleri de HGS sistemine para aktarmak için destek olmaktadırlar ve sms yolu ile de HGS kartınıza bakiye yüklemeniz de bulunan bir diğer çözümdür.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ