Sigara Tabakası, Çakmaklı Sigara Tabakası

Kadınlarda İdeal Gebelik Yaşı

Günümüzde her sağlık probleminin artması ile birlikte bebek sahibi olmakta eskisi kadar kolay olamamaktadır. Bebek sahibi olmanın bu kadar zor olduğu bu günlerde özellikle evlilikleri ileri yaşlarda yapılıyor olması körüklemektedir. Evliliklerin ileri yaşlarda yapılıyor olması nedeniyle birlikte üreme hücrelerin sayısında azalma olmakta aynı zaman da erkek üreme hücresi olan spermde hareketliliğin azalması ile birlikte döllenme oldukça zor olmaktadır. Kadınlarda ideal gebelik yaşı hamilelik için oldukça önemlidir. İdeal yaşlarda evliliğin yapılmaması nedeniyle bebek doğurmakta oldukça ertelenmektedir.

Kadınlarda Gebe Kalmak İçin İdeal Yaş Oranları

  • Kadınlarda ideal gebelik yaşı için farklı söylentiler olsa da en ideal gebelik yaşı 23-24 yaşlarıdır. Tam olarak gelişimini tamamlamış olan kadınsal üreme organları, üremek için en ideal zamandır. Bu dönemde kadınlar vücut bakımından da oldukça dinç bir dönem yaşadıkları için, sağlıklı olan ve bu yaşlarda ki kadınların gebe kalma oranları %80 oranlarındadır. Bu zamanlarda yapılan evliliklerde bebek sahibi olma oranları çok yüksektir.
  • Kadınlar için çalışma hayatının ve kariyer sahibi olmanın nedenleri ile birlikte geç yaşta evlilik yapılmaktadır. Geç yaşta yapılan evlilikler de kesinlikle en geç yaş 30 yaştır. 30 yaş gebelik için ideal yaş oranlarında olmasa da % 50 oranlarında gebe kalma şansı vardır. Daha ileri yaşlarda da hamile kalmak mümkündür. Fakat bu artık riskli gebeliğe girmektedir. Riskli gebeliklere meydan vermemek için ideal yaşları tercih etmek gerekir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ