Sigara Tabakası, Çakmaklı Sigara Tabakası

Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri, Türkiye’de en kalabalık on beşinci şehirdir. 2013 yılında yapılan sayım itibarıyla 1.295.355 kişilik bir nüfusa sahiptir. Kapadokya bölgesi adı verilen alanda yer alan Kayseri Dünya’nın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Tuz gölünden Fırat nehrine dek uzanan ve Kızılırmak’ın güneyinde bulunan bu alandan İpek Yolu geçmektedir.

Kayseri‘de 16 adet ilçe mevcuttur. Pastırmasıyla ünlü olan bu şehir hayvancılık ve tarımcılık konusunda da oldukça gelişmiştir. Turizm olarak Erciyes dağını sınırları arasında bulundurması itibarıyla oldukça hassas bir konumda yer alır. Erciyes dağı, Türkiye’nin en popüler kayak yerlerinden birine sahip olup, gerek temiz ve yumuşak havası gerekse kaynak suları ve zengin minarelleriyle sağlık açsında verimli ve yaşanılası bir şehirdir. Şehri güney bloğunda yer alan Erciyes Dağı, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 3.197 metre yüksektedir. Bu alanda yapımı başlanan Erciyes Master Planı bölgenin uluslararası turizm konusunda üst seviyelere çıkmasına sebep olmuştur. Gerekli yatırımların yapılmasıyla birlikte Erciyes Dağı hakkettiği değeri görmeye başlamıştır.  Kayseri gezilecek yerler arasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Kapuzbaşı Şelaleleridir. Yahyalı ilçesinin kuzeyinde Küçükçakır köyünün ensesinin tepe kısmında yer alır. İrtifa bakımından bir çok şelaleden büyüktür.

Sultansazlığı ise şehrin gözbebeği konumunda olan bir alandır. Bu alan barındırdığı kuşlar itibarıyla Ortadoğu ve Avrupa’nın en önemli ve kıymetli sulak alanları arasında yer alır. Bu alanda bugüne dek 251 adet kuş türü belirlenmiştir. 17.200 hektarlık alanı kapsayan Sultansazlığında 600 bin adet kaz, flamingo ve ördek bulunur. Mantısı ve pastırması son derece kültürel bir lezzete sahip olan Kayseri şehri, düzenli yapısı ve eşsiz güzellikleri ile herkesin görmesi gereken nadide eserlere sahip bir yerdir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ