Sigara Tabakası, Çakmaklı Sigara Tabakası

Kışın Spor Yapmak

13 Haziran 2018

Spor yapmanın mekânı ve zamanı olmaz. İlla spor salonlarına gitmenize gerek yok, kendiniz de spor yapabilirsiniz. Yazın ve sıcak havalarda açık hava sporları yapılıyor peki kışın açık havada spor yapılmaz mı? Gerekli önlemler alınırsa yapılabilir. Hatta kışın açık havada yapılan sporlarda daha çok kalori yakıldığı kanıtlanmıştır. Genelde insanlar vücutlarını kışın kalın kıyafetlerle örttükleri için fazla kiloları görünmüyor gibi algılıyorlar. İlkbahar gelince herkeste bir spor ve diyet telaşı başlıyor. Çünkü kışın alınan kilolar yazın görünür oluyor. Ayrıca en fazla kilo alma durumu da kışın yaşanmaktadır. Kışın hem hareketsizlik hem de fazla yemek yeme durumu söz konusudur. Yaz sıcağında kapanan iştahlar kışın soğuğunda açılıyor. Ayrıca kışın günlerin kısa olmasından dolayı yatma saatleri daha erkene çekiliyor. Peki, kışın spor yapmak için ne yapmak gerekir;

  • Öncelikle kış sporları için havanın belli bir sıcaklık değeri var. Bu değer genel itibariyle -16 ile -18 arasında değişkenlik gösterir. Bunun üstünde eksilerde seyreden havalarda spor yapılmaz. Fakat bu derecelerdeki havanın da statik olması gerekir. Tipi, rüzgâr gibi hava şartları spor için olumsuzdur.
  • Spora başlamadan önce kapalı bir alanda 10 dakika kadar ısınma hareketleri yaparak başlayın.
  • Dışarıda ise ilk 10 dakika ağır hareketler ile başlayın. Birden bire hızlı hareket etmeyin
  • 10 dakikalık periyotlar şeklinde spor yapın 10 dakikada 1 dakika dinlenin.
  • İnce ve çok kat giyinin terledikçe bir kat çıkarın
  • Pamuklu kıyafetler yerine sentetik kıyafetler seçin
  • Kışın spor yapmak, normalden daha fazla kalori yakıldığı için su miktarını arttırın 2,5 – 3 litreye kadar çıkabilirsiniz.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ