Sigara Tabakası, Çakmaklı Sigara Tabakası

Uygun Ev Kredisi

Günümüzde gelinen noktada ev sahibi olabilmek çok büyük önem arz etmektedir. Şehirde yaşayıp yaşamamanızın artık çok büyük farklar yaratmadığı kira fiyatları aylık kazancınızın büyük bir bölümünün yitirilmesine sebep olmakta, bu nedenle de aileler kira öder gibi ev sahibi olabilmek için bankaların ev kredisi promosyonlarını yakın takibe almaktalardır.

Tüketiciler için her kredide olduğu gibi konut kredilerinde de düşük faizli kredi alabilmek çok önemlidir. Konut kredilerinde kredi vadeleri 120 aya kadar çıktığı için kredi faiz oranlarındaki çok küçük bir fark bile, totalde ödenen tutarların büyük oranda değişmelerini sağlayabilir.

Ev Kredisi Süreci:

 • Mortgage olarak da adlandırılan konut kredisine başvurmadan önce satın alacağınız ev konusunda kesin kararlı olmanızın büyük önemi var. Her ne kadar kredi kullanacak olsanız da sonuçta krediyi ödeyecek olan da sizsiniz. Ödeyebileceğiniz tutarlarda bir ev seçebilmek krediden önceki ilk adım olarak göze çarpmaktadır. Konut kredilerinde her bankanın ayrı kriterleri vardır. Bu nedenle bir bankanın onay vermediği konut kredisi başvurusunu başka banka olumlu karşılayabilir.
 • Satın alacağınız eve karar verdikten sonra bankaya kredi için müracaat ettiğinizde banka sizlerden ekspertiz raporu isteyecektir. Sermaye Piyasası Kurulu lisansına sahip olması gereken gayrimenkul şirketlerinin elemanları tarafından evinizin değeri belirlendikten sonra bankalardan bu tutarın %75’i oranında kredi alınabilmesi mümkün olabiliyor. Ancak burada aylık kazancınızın da çok büyük rolü var. Aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı, aylık hane gelirinin toplamının %35’ini geçemiyor. Bu nedenle aylık geliriniz düşükse ekspertizin belirlediği ev tutarının %75’i kadar kredi alamayabilirsiniz. Ekspertiz raporları binaların tüm özellikleri (altyapısı, depreme dayanıklılığı, kanalizasyon ve ısıtma yapıları) göz önünde bulundurulur.
 • Daha sonra bankaların sizlerden istediği evrakların tamamlanma sürecine geçiliyor. Daha önceden kredi notunuzun düşük seviyelerde kalmasına neden olan bir probleminiz yoksa gelirini belgeleyen herkes kredi kampanyaları çerçevesinde kolaylıkla konut kredisi alabilme şansına erişebilir.
 • Ev kredisi alabilmek için satın aldığınız konut kredi ödemeleri bitene kadar ipotek altında olacağından genellikle bankalar bu kredi için kefil istemeseler de, bazı özel durumlarda ve gelirin nispeten düşük olduğu durumlarda kefil isteyebilmektedirler.
 • Son olarak tabi ki almak istediğiniz evin bir tapusunun, ya da inşaat halindeyken satın alındığı durumlarda kat irtifakının olması gerekiyor.
 • Kredi borcunun 3 ay üst üste ödenmediği bir durum oluşursa, ne yazık ki kredi sözleşmesinde altına imza atmış olduğunuz maddedeki banka konut üzerindeki hakları doğrultusunda evinizi satışa çıkarma yetkisine sahip olabiliyor.
 • Bu süreçlerde maalesef yasal olarak ödemenizin zorunlu olduğu bazı masraflar bulunmakta. Örneğin ekspertiz ücreti konusunda cebinizden çıkan tutar 500 TL.yi bulurken, konut sigortası ücreti, DASK ücreti, rehin ücreti derken cebinizden ortalama çıkan masraf 1000 TL.yi buluyor. Bunun yanında bir de bankaların ekstra olarak bir seferlik aldıkları kredi tahsis ücreti bulunmakta. Bu da kredi vadesine göre 250 – 500 TL.ye varan bir tutar olarak cebinizden çıkabiliyor.

Uygun ev kredisi veren bankalar:

Ev kredilerinde özellikle son 5 yıldır bir hayli düşmüş olan kredi faizleri ve kredi faiz oranları son dönemde 1.00 oran sınırının da altına düşerek 0.99 seviyelerine gelmiş durumda. En çok tercih edilen ev kredisi vadeleri de 60 – 120 ay olarak değişkenlik gösteriyor.

 • Akbank yaz kampanyasında ev kredisi için faiz oranını 0.99 olarak belirledi. Bu durumda 100.000 TL.lik ve 120 aylık bir kredi için ortalama 1400 TL. masrafla ve aylık 1428.00 geri ödemeyle kredi bitiminde bankaya ödenen toplam tutar 168.000.00 TL. olarak göze çarpıyor. Ancak 60 ay vadeli 100.000 TL. kredide aylık ödeme tutarı 2218.00 TL. olurken kredi bitiminde bankaya ödeyeceğiniz toplam tutar 133.000.00 TL. oluyor.
 • İş Bankası konut kredisinde ise göze çarpan detay yukarıda bahsedilen masrafların yanında bir de hayat sigortası bedeli alınması. Hayat sigortası tutarı yaşa göre değişkenlik gösterse de, 30 yaşında bir birey için bu tutar 870 TL. olarak belirleniyor. Bu durumda kredi tahsisi için cebinizden çıkacak olan tutar 2500 TL.yi buluyor. İş Bankası’nın piyasaya açıkladığı son konut kredisi faiz oranı 1.01 olarak belirlenmiş. Bu durumda 100.000 TL.lik konut kredisi için aylık taksit tutarı 1461.00 TL. olurken, kredi bitiminde cebinizden çıkacak toplam tutar 173.000.00 TL. oluyor. Bu rakamlara göre yıllık maliyet oranı %13.5’e geliyor. 60 ay vadeli 100.000 TL. kredide ise, aylık ödenmesi gereken taksit tutarı 2230.00 TL. olurken, kredi bitiminde bankaya ödenen toplam tutar133.680.00 TL.yi buluyor.
 • Yapı Kredi Bankası da ev kredisi faiz oranını son olarak 0.99 olarak açıkladı. Bu durumda 100.000.00 TL. 120 ay vadeli kredide aylık taksitler 1427.00 TL. olurken kredi bitiminde bankaya ödenen toplam tutar 171.000.00 TL.’yi buluyor. Yapı Kredi Bankası konut kredisinde 60 aylık vadede faiz oranı yine 0.99 olarak belirlenirken aylık taksitler 2218.00 TL. ve kredi sonunda bankaya ödenen toplam tutar 133.500.00 TL. oluyor.
 • Denizbank vade konusunda biraz daha esnek davranabiliyor. Denizbank konut kredisinde istenilirse 240 ay vadeye kadar çıkabilmek mümkün. 100.000 TL. ve 120 aylık kredide Denizbank’ın belirlediği faiz oranı 1.09. Masraflarda eklendiğinde aylık maliyet oranı 1.12’ye çıkabiliyor. Bu durumda aylık ödenecek taksit tutarı 1255.00 TL. olurken, 120 ayın sonunda bankaya toplam ödenen tutar 150.600.00 TL. olarak göze çarpıyor. Denizbank’ta kentsel dönüşüm kredisi almak da mümkün. Burada yeni bir ev almaktan ziyade, ömrünün tamamlanmasına az bir süre kalmış eski evinizi baştan tekrar yapmak ya da takviye güçlendirmesi için alınan krediden bahsedebiliriz. Bu kredide önemli olan evinizin metrekaresi oluyor. Evinizin metrekaresi için bankanın belirlediği tutarda kredi alınması mümkün.
 • Finansbank ev kredisi faiz oranları araba kredisi için bankanın belirlediği oranlara çok yakın değerler içeriyor. Finansbank’ta konut kredisi için kredi vadesi 180 aya kadar çıkabilirken, tüm kredi ödemeleri boyunca faiz oranının sabitlenmesi de mümkün. İpoteğin yanı sıra diğer bankaların kefil istediği durumlarda Finansbank’ta genel anlamda kefil istenmiyor. Finansbank ev kredisi için faiz oranı son güncellemeyle birlikte 84 aylık vadede 0.99 oldu. Maliyetler eklendiğinde bu oran aylık 1.01, yıllık ise 12.58 olarak görülüyor. Bu durumda aylık taksit tutarı 1759 TL. olurken kredi bittiğinde cebinizden çıkan toplam tutar 147.767.00 TL. yapıyor.

Uygun ev kredisi alırken nelere dikkat etmeli?

 • Konut kredilerinde arzu edilen ev alınıp bankaya gidildiğinde banka mecburiyetinizden faydalanıp kendi şartlarını size dayatabiliyor. Bu nedenle bankalara görüşmeye gittiğinizde elinizin sağlam olduğundan emin olun ve piyasadaki diğer bankalarla alakalı da elinizde veriler olsun.
 • Konut kredileri genel anlamda tüketicilerin kullandığı ihtiyaç kredisi şartlarından çok farklı olduğu için özellikle masraflar anlamında kredi kullanılmadan önce iyi analizler yapılması şarttır.
 • Faiz oranı ilk başta düşük görülse de, dosya masrafı başta olmak üzere diğer masraflar bu oranın yükselmesine neden olacağından uzun vadede cebinizden çıkacak tutar bir hayli artabilir. Kredi kullanım sürecinde elinizden geldiğince bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.
Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ